Napsali a natočili o nás / úspěchy našich studentů

Oliver Adamy

Nejmladší mistr světa všech dob v bezmotorové letecké akrobacii

Česká republika se opět zapsala do historie leteckého sportu. 17-letý Oliver Adamy se stal nejmladším mistrem světa všech dob v bezmotorové akrobacii. Kromě absolutní zlaté medaile z celého mistrovství světa, které se konalo ve francouzském Issoudunu ve dnech 11. až 27. srpna 2022, Oliver Adamy přivezl také 2 dílčí zlaté medaile a 1 bronzovou z individuálních programů. Česká republika získala také zlatou medaili za družstva.

Ve dnech 11. až 27. srpna 2022 se do Issoudunu ve střední Francii sjeli nejlepší akrobatičtí piloti z celého světa, aby poměřili své síly v bezmotorovém akrobatickém létání na kluzácích. Mistrovství světa se zúčastnilo celkem 45 pilotů ze 12 zemí. Účastníci závodili ve dvou kategoriích, v tzv. kategorii Advanced a Unlimited. Českou republiku v kategorii Advanced reprezentovali Oliver Adamy, Jan Adam, Adam Klenka, Tomáš Michálek a Vilém Říha, všichni za leteckou akrobatickou školu Glider Aerobatic Club v Benešově u Prahy pod vedením dlouholetého trenéra Miloše Ramerta.

Mistrovství začalo tréninkovými lety, při kterých si všichni piloti mohli vyzkoušet místní podmínky na historickém letišti Aérodrome Le Fay, Issoudun ve Francii. Po proběhnutí všech tréninkových letů začala ostrá bitva pilotů.

Bezmotorová akrobacie probíhá na unikátních sportovních akrobatických letadlech, které do výšky 1300 metrů vytáhne motorové letadlo. Po odpoutání kluzáku, neboli tzv. větroně, pilot musí předvést různé sestavy akrobatických figur, které hodnotí 9 - členná porota. Hodnotí se nejenom kvalita provedení akrobatických prvků, ale i jejich umístění v tzv. boxu, což je myšlená krychle nad letištěm o straně 1 km. Pokud pilot při letu tento „box“ opustí, je penalizován.

Oliver Adamy se s letadlem Swift S-1 OK 2100 umístil na zlaté příčce nejenom v jednotlivých programech (sestavách), ale celkovým součtem bodů vyhrál celé mistrovství světa, když na body přelétal francouzského reprezentanta na druhém místě a polského reprezentanta na třetím místě.

Oliver Adamy se narodil v roce 2005 a je mu tedy 17 let. Stal se tak nejmladším světovým šampiónem v bezmotorové akrobacii (a vlastně v jakémkoli typu letecké akrobacie) v celé historii tohoto sportu. Oliver studuje Střední odborná školu civilního letectví v Praze a k jeho dalším zálibám patří kromě letadel také přístrojové potápění. V budoucnosti by se chtěl stát profesionálním pilotem.

Šimon Hruška a jeho úspěchy v kanoistice

Skvělých výsledků dosahuje i Jakub Tešovič (1.LM)
 
Nabízíme tyto studijní obory
Školní vzdělávací programy jsou k nahlédnutí v sekretariátu ředitelky školy.
 
 
© 2021-2022 SOŠ civilního letectví, Praha-Ruzyně e-mail: info@skolacivilniholetectvi.cz